
Nymburské pověsti byly nejednou zpracovány literárně (Řehounek 2001, Lisická 1985) nebo odborně (Tuzar 2009). Vetšina pověstí se vztahuje k založení města jako např. pověsti zapsané již v Hájkově kronice a nebo k historickým událostem vrcholného a pozdního středověku. Ale oblíbené jsou i pověsti z dob formování českého stát (Pověst o názvu vsi Drahelice) i starší (O Libuši a Buštěhradu). Další skupinou pověstí jsou příběhy vztahující se k architektonickým a geografickým zvlášnostem (Katakomby v Nymburce, Pověst o suché lípě)

Pověsti o Nymburce, pověsti, které se dodnes vě městě a okolí vyprávějí si můžete přečíst: http://nymburkaliteratura.blogspot.com/2012/04/povesti-o-nymburce-z-tuzarovy-truhlice.html
Bibliografie:
Lisická, H. 1985: Zrdcadlo starých časů.
Řehounek, J. 2001: Pověsti z Kaplanky aneb Co si nymburští skřítci Nárožníci povídali.
Tuzar, B. 2009: Truhlice pověstí a starých příběhů středního Polabí.
*) Nejstarší dochovaný a přesně datovaný mýtus popisuje výbuch sopky před 9 tisíci lety a vyprávěli si jej severoindičtí indiáni kmene Klamath. Podobného stáří jsou i některé mýty zaznamenané ve Starém zákoně.
Text: Mgr. Věra Jaklová a studenti SŠ Stravon
Foto: archiv VKJ
Text: Mgr. Věra Jaklová a studenti SŠ Stravon
Foto: archiv VKJ
Je tady někdo také ze centrálních Čech z České republiky? Jestli ano, tak vám chci doporučit člověka, který se vám třeba i jednou bude hodit. Je jím zámečník nymburk a uvidíte, že z toho , teda vlastně z něho budete nadšení.
OdpovědětVymazat